GİZEMLİ YALNIZLIK... EFSANELER ŞEHRİ TEOTIHUACAN... Teotihuacan kentindeki yapıların konumları, Orion Takım yıldızının yerdeki yansıması olacak biçimde ve aynı zamanda gezegenlerin yerdeki yansıması olacak biçimde düzenlenmiş.
14.5.2016 01:01:00 -
GİZEMLİ YALNIZLIK... EFSANELER ŞEHRİ TEOTIHUACAN...

Kimler tarafından kurulduğu bilinmiyor. Zira, bir yazıt ya da kitabe yok. Kuranların nereye gittiği ya da onlara ne olduğu da bilinmiyor. Çevresinde insanların nereden gelip nereye, niçin gittiğine dair bir alamet de yok. Sanki birileri Teotihuacan'ı kurdu ve bir bulut gibi iz bırakmadan yok oldu.

Kadim şehir Teotihuacan Kuzey Amerika'nın en ünlü antik kenti.

20.yüzyıldaki arkeolojik bulgular, Meksika'da Aztek kültüründen önceToltekler gibi Aztekler'den daha ileri kültürlerin var olduğunu ortaya koyuyor. Muhtemelen Teotihuacan'ın kurucuları da bu Aztek öncesi ileri kültürlerden biri. "Teotihuacan" adı kenti terkedilmiş haliyle bulan Aztekler tarafından verilmiş. Teotihuacan, Nahuatl dilinde "insanların ilahlar haline geldikleri yer" anlamına geliyor. Kentin ilk kurucularının kimler olduğu bilinmemekle birlikte, kentte sonradan Zapotekler ve Mistekler gibi Maya topluluklarının da yaşamış olduğu ve son kazılarda bulunan bir gliften kente sonradan "değerli adama yeri" adının da verilmiş olduğu anlaşılıyor. Fakat kentten çeşitli yazıtlarda Tollan adıyla söz edilmektedir ki, bu ad yüzyıllar sonra Toltekler'in değineceği kayıp başkent Tula'nın bir versiyonu.

René Guénon'a göreTula binlerce yıl önce batmış olan bir kıtadaki orijinal inisiyatik merkezin adıydı ve bu kıtadan göç etmiş olanlar, diğer kıtalarda kurduklara inisiyatik merkezlere anavatandaki merkeze ithafen bu adı vermişlerdir. Bir Aztek efsanesine göre bu kent insanların vücudunu imal eden ilahların bir araya geldikleri yer. Kimi efsanelerde insan soyunu imal eden ilahlar, kimi efsanelerde ise insan kılığına girerek insanlara uygarlığı öğretmiş ve göklere dönmüş bir ilah olan Tüylü yılan tasvirlerinin ilk örneklerine bu kentte rastlanıyor.

Teotihuacan antik kentinin üç bilinmezini herkes gibi sıralayalım.

Teotihuacan kentiyle ilgili gizemlerden birincisi kentte yaşayanların henüz anlaşılamamış bir nedenle kenti aniden terk etmiş olmaları.

Teotihuacan kentindeki yapıların konumları, Gize'deki piramitler gibi, Orion Takım yıldızının yerdeki yansıması olacak biçimde ve aynı zamanda, Queatzalcoatl Tapınağı'ndan hareketle gezegenlerin yerdeki yansıması olacak biçimde düzenlenmiş.

Arkeologlar 1906'da Güneş Piramidi'nin belirli bir yüksekliğinde ve ayrıca tapınaklarda kara mika kaplamalarının olduğunu saptamışlardır ki, bölgeye kara mika mineralinin elde edilebileceği en yakın yer Güney Amerika kıtasındaki Brezilya'dır. Bu kara mika kaplamaları arkeologların halen açıklığa kavuşturamamış oldukları bir muamma oluşturmakta.

insanvesanat.com

 

 

  • Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

    Yorum Bulunamadı...
    İlk yorum yapan siz olun.

    © 2015 insanvesanat.com Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.   İletişim  |   Künye  |   Reklam  |   Hukuki Şartlar  |   Gizlilik  |   Yardım

    Oscar Medya