GİZEMLİ 10 ANTİK KALINTI Tarihin, medeniyetin ve sanatın ışığında insanın dünya mirasına hediyesi 10 gizemli antik kalıntıyı sizler için derledik.
25.5.2016 00:15:00 -
GİZEMLİ 10 ANTİK KALINTI

İnsanlar dünya tarihi boyunca birbirinden eşsiz sanatsal yapılara imza atmıştır. Bir çoğu gizemini, neden ve nasıl yapıldığı gibi soruları cevapsız bırakmış olsa da görenleri hayretlere düşürmeye devam etmektedir. Tarihte yaşamış onlarca medeniyet yeryüzüne silinmez izler bırakmış ve belki çok farklı mesajları anıtsallaştırmıştır. Tarihin, medeniyetin ve sanatın ışığında insanın dünya mirasına hediyesi 10 gizemli antik kalıntıyı sizler için derledik.

Efsane Şehir Dwarka

Hindistan‘ın batı kıyısında Canbay Körfezi açıklarında 35 metre derinlikte 24 km² lik bir alana yayılmış olan Dwarka en eski şehirlerden biridir. Araştırmacılara göre bu eski şehirin yaşı tahminen 5 bin yıl ile 10 bin yıl arasındadır. Bilim adamlarını şaşırtan olay ise son buzul çağında şehir sular altında olduğu keşfidir. Buzların erimesine rağmen şehir hiç bozulmadan olduğu yerde kalmıştır.    

Olmec Taş Kafaları

Bazalt kayalardan oyulan ve baş şeklinde olan bu heykeller, Meksika ve Guatemala, Karayip kıyı şeridinde bulunmuştur. Orta Amerika halklarının geleneksel özelliklerini taşıyan bu heykelleri kimin yaptığı bilinmiyor. Her kafa 50 ton ağırlıkta ve tek bir kayadan oyulmuştur. Olmec medeniyeti tarafından yapıldığına inanılan bu heykeller nasıl taşınmış ve neden yapılmış bilinmiyor ama 2000 yıl önce medeniyet ortadan kaybolmuştur.  

Paskalya Adası Moai 

Dünyanın en gizemli heykelleri Paskalya adasındadır. Bu heykellerin 13-16. Yüzyıllarda ada sakinleri tarafından yapıldığına inanılır. Yaklaşık bir heykel 82 ton ağırlıktadır. Bu nedenle oyulan heykellerin nasıl taşındığı bilinmemektedir.  Bu heykellerin ataların yüzleri olduğu düşünülüyor. Fakat ağırlıkları ve oyulma tarzı ile ileri bir medeniyetin eseri olduğuna inanılıyor.    

Kosta Rika Topları

Nicoya Yarımadasında Dikvis nehrinin kıyısında bulunan alanda garip gizemler meydana gelmiştir. 1930 yılından sonra tanesi 2 metreden büyük 16 ton ağırlığında 300 den fazla dev taş toplar bulunmuş ve hala nasıl oluşabildikleri ya da kimler tarafından yapıldıkları konusunda bir fikir birliğine varılamamıştır.    

Angkor Wat

Angkor Wat klasik Khmer mimarisinin en ihtişamlı örneğidir. Fakat, Angkor Wat'ın henüz gün ışığına çıkmamış mimari sırları da var; tapınağı meydana getiren kum taşı bloklarının nasıl bir teknik kullanılarak birbirine yapıştırıldığı halen gizemini koruyor. Angkor Wat'ın gerçek ismi ve nasıl inşa edildiği de hala bir sır perdesi.

Göbekli Tepe

Göbekli Tepe'deki kazılara kadar bilim dünyası, göçebe küçük gruplar halinde örgütlendiği düşünülen avcı - toplayıcı toplulukları oldukça basit standartlarda yorumlamıştı. Ancak kazılarda ortaya çıkan, bir kült merkezi olarak anıtsal boyutlarda mimari, büyük taş yontular, sembolik motifler ve stilize edilmiş canlandırmalar, en azından bu bölgedeki toplulukların oldukça gelişkin ve çok yönlü bir sosyal yapıya sahip olmaları gerektiğini göstermektedir. Göbekli Tepe'de ortaya çıkarılan bütün bu buluntular böylesi faaliyetleri gerçekleştirebilmek için kalabalık grupları bir araya getirmedeki organizasyon gelişkinliğinin, kişisel sanatsal becerilerin ve ritüel itkilerin, bir çeşit sanat anlayışının ve arayışının varlığını ortaya koymaktadır. Bu bulgular ışında bilim dünyası, avcı - toplayıcı toplulukların sosyokültürel yapısı hakkındaki hakim görüşleri gözden geçirmek zorunda olmaktadır.    

Yonaguni Şehri

Yonaguni Anıtı'nın insan eliyle mi yapıldığını yoksa doğal şartlarla mı oluştuğunu çözmek bir hayli zor.

Doğal şartlarla oluştuğu yönünde bazı kanıtlar varsa da, taraçalı taşlarına, üçgen şekillerine bakılarak nasıl böyle bir doğal güzelliğin oluşabileceğine hayret ediliyor. Deniz tabanından 76 metre kadar yükselen piramit, scuba-divingçileri güzelliğiyle cezbediyor.

Eğer bu yapı, insan eliyle yapılmışsa, uzmanlara göre milattan yaklaşık 10,000 yıl kadar önceye dayanan bir tarihi olmalı.

Mısır'ın Bitmemiş Dikilitaşı

Aswan Eski Mısır taş ocaklarının kuzey kesimlerinde henüz bitirilememiş olan Dikilitaş keşfedilmiştir. Yüksekliği yani yattığı yerde uzunluğu 42 metredir. Arkeologların tahminlerine göre dikilitaşın yapımı esnasında çatlak meydana geldi ve Firavun eserin yapımını yasakladı. Bu yüzden dikilitaşın bitirilemediği tahmin edilmektedir.

Ggantija Tapınakları

Malta'da önemli kazı alanlarından biri olan Gozo adasındaki megalitik tapınak kompleksi. Milattan önce 3600 yılında Neolitik dönemde iki dev tapınaktan oluşmakta. Tapınakların çevresi 50 ton ağırlığında 5.5 metrelik taşlardan oluşturulmuş. İçerinde doğurganlık ile ilgili heykeller bulunmuş ve doğurganlık kutlamaları için inşa edilmiş olabileceği tahmin ediliyor. Bu dev taşlar ile inşa edilmiş tapınağı yine dev insanlar tarafından inşa edildiği düşünülüyor.    

Dolmen De Menga Mezarlığı

Menga Dolmen yani İspanyolca olarak Cueva de Menga 3 bin yıllık megalitik mezar höyüğüdür. İspanya'nın Malaga şehrinde Antuquera antik kenti yakınlarında bulunmuş. 32 taş bloktan inşa edilmiş olan dolmen toplamda 180 ton ağırlığa sahipmiş. Arkeologlar tarafından 19. yüzyılda açılıp incelendiğinde içerisinde yüzlerce insan iskeletine rastlanmış.

insanvesanat.com   

 

 

 

 

  • Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
    • 26 Mayıs 2016 Perşembe
    • Teşekkürler, merakla heyecanla okudum.

    © 2015 insanvesanat.com Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.   İletişim  |   Künye  |   Reklam  |   Hukuki Şartlar  |   Gizlilik  |   Yardım

    Oscar Medya