DJ MCY SÛFİ TRANCE`I ANLATTI... Duygularımız kimi zaman heyecanlı, kimi zaman sakin, kimi zaman coşkulu. Oysa batı elindeki hayata dair bütün malzemeyi tüketti.
15.4.2016 14:41:00 -
DJ MCY SÛFİ TRANCE'I ANLATTI...

Öncelikle röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür ederiz. Türkiye'de çok kısıtlı bir çevrede bilinmenize rağmen yurt dışında aranan isimlerden birisiniz. İlk sorumuz ‘Muhammed Celaleddin Yüksel kimdir?' olsun.

Ben de size bu röportaj için teşekkür ederim. Bu fakir "Mevlana Celaleddin Rumi'nin" manevi torunu, 1980 Konya doğumlu. 1984'ten beri İstanbul'da yaşamaktayım. ITÜ mezunu, ses yüksek mühendisiyim. Özel bazı okullarda branşımla ilgili bir süre eğitmenlik yaptım. Şu an 5 büyük şirkete elektronik, bilgisayar, ses sistemleri üzerine keşif ve proje danışmalığı yapmaktayım. Ayrıca bir çok ses kayıt studiosu kurup bir çok albüm mix ve mastering yaptım ve yapıyorum. Anadolu dahil  84 radyo ve tv'de teknik ve yayın danışmanlıklarını yapıyorum. Bir çok firmanın kurumsal tanıtım organizasyonunu da yaptım, yapıyorum.

Ne zamandır müziğin içindesiniz ve müzik sizin için ne ifade ediyor?

Müzikle ilgim çocukluk yıllarına dayanıyor. Kulağıma ve ruhuma zarar vermeyen her türlü müziği severek dinlerim. Müzik, insanoğlunun yaratılışında genetiğine yerleştirilen bir keyif duygusu, tarih boyunca bir çok tartışmanın göbeğinde kalmış bir duygu. Kimi zaman yeni keşfedilen tarzlar kimi zaman var olan tarzlar hem insani hem de dini konuların içinde tartılışılır hale gelmiş fakat burda özellikle şu konuyu bir kez daha hatırlatmakta fayda var; müzik dünyada vaz geçilemiyen bir unsur çünkü yaratan Allah böyle yaratmış. İnsanoğlunun tercihinde olan müzik, onu kimi zaman iyiğiliğe kimi zaman kötülüğe ulaştırıyor. Tercih meselesi yani insanoğlunu doğumundan ölümüne kadar ki zaman diliminde vazgeçemeyeceği bir duygu ve bu duygu kıyamete kadar devam edecek bir duygu...

Yaptığınız müziği nasıl tanımlıyorsunuz? Örneğin Trance müzik midir?

Evet, yaptığımız müziğin temeli tarz olarak trance müzik. Fakat biz kendi geleneklerimizi içine katarak yeni bir tarz oluşturduk: sufi trance... Sufi trance project olarak 3 dost, arkadaş ve yoldaş olarak müzik yapmaya başladık. Kim bunlar dersek. Bu fakir, S. Halid Özgür ve Mustafa Can. Halit Abim Çevre Yüksek Mühendisi, çok iyi bir fotoğraf sanatçısı ve çok iyi bir grafik tasarımcı aynı zamanda iyi bir müzisyen. Mustafa Abim Kimya Yüksek Mühendisi, çok iyi bir fotoğraf sanatçısı, seslendime sanatçısı, çok iyi bir grafik tasarımcı ve eğitimci.. Anlaşıldığı üzere okumuş yaşlılarız.:) 1997'de bir vesileyle bir araya geldik. Sufi trance project albümlerini yapmadan önce bazı projelere elektronik müzik tarzında şarkılar yaparak katkı sağlıyorduk. Bir çok  şarkıya remix yaptık, radyolarda çalındı yıllarca... Sonra yolumuz o ünlü perküsyon gurubu Haremle kesişti ve albümlerine şarkılar yaptık. Zaman zaman dost sohbet meclislerinde konuşurken bizlere kendi tarzınızı oluşturmayacak mısınız diye hem sitem hem de temennilerle karşılaştık ve işte 3 dostun tarzı olan sufi trance ortaya çıktı. Tarzımızın adı üzerinde trance müzik üzerine bize ait tınılar yani sufi müziği birleştirdik. Sufi trance project olarak bugüne kadar 2 albüm hazırladık. 2002 yılında Thunder of the Swords (kılıçların şimşeği), 2004 işrak ilhamları, bu 2 albüm hem yurtiçi hemde yurt dışında büyük ilgi gördü. Kliplerimiz uzun bir süre müzik tv'lerinde yayınlandı halen yayınlanıyor. Bir çok konser verdik. Zaman zaman müziğimizi sevenlerle konserlerde bir araya geliyoruz.

Müziğinizde Sufi melodiler kullanıyorsunuz. Bazı eserlerinizde gazelhanlara ya da ezana yer veriyorsunuz. Bu tercihin sebebi nedir?

Biz köklü sarsılmaz medeniyetin çocuklarıyız, torunlarıyız. Yaratılış , varoluş, adalet, huzur ve birçok duyguyu tam da kalbimizde, zihnimizde, düşüncemizde, aklımızda barındıran medeniyet!... Adem (a.s) babamız, Havva annemiz, İbrahim (a.s) atamız, Musa (a.s) heyecanımız, İsa (a.s) duygumuz ve Hz. Muhammed (s.a.v) efendimiz, aşkımız... Bu topraklar tarih boyunca nice yiğit insanları gördü ve görüyor. Bize ait değerleri, doğruları, Allah'ın (c.c.) yaratmış olduğu müzik duygusu ile diğer insan topluluklarıyla paylaşmaktır amacımız.

Mesela bir çok Hıristiyan ve Yahudi müzik grupları var, albümlerinde kendi tahrif dinlerinden sözler paylaşırlar. Bizde duygu ve düşüncemizi insanlara ulaştırabilecek yaygın unsur olarak müziği, o büyülü tınısını kullanarak kendimize özgü müziği yapıyoruz.

Kaç albüm oldu ve sizin için en önemlisi hangisi?

Bugüne kadar 2 albüm hazırladık. 2002 yılında Thunder of the Swords (kılıçların şimşeği), 2004 İşrak İlhamları, 3. albüm de yolda ismi, Arz... Hepsi kendince çok değerli bizim için. Mevlana'nın 'Hamdım, piştim, yandım.' üçlemesi ile yaptığımız albümlerimiz tabi birde teknik açıdan çok önemli albümlerimiz. Bir çok hem hardware hem software sytnzayzer kullanıyoruz. Kendi studiomuzda keyfimize göre kayıt yapıp çok önemli müzisyenlerle calışıyoruz.(ney, Eyüp Hamiş; ud, Yurdal Tokcan; perküsyon, Harem Grubu; klarnet, Göksun  Cavdar; balaban, Alihan Semedov,vs..) Şarkılarımızın aralarında vokallik ve metin okumalarını yapan dostlarımız var. Sufi müziğinin önemli seslerinden Mehmet Kemiksiz ve Mevlana'nın mesnevisinden beyitler okuyan üstat Seyid Hüseyin Nasr. Hepsine katkılarından dolay çok teşekkür ederiz. Albümün tüm kayıt, mix, masteringini kendimiz yapıyoruz. Bazen öğle oluyor ki bir şarkının en az 7 ayrı versiyonu farklı tatlarla ortaya çıkıyor. Yaptığımız bu proje budur diye bir iddiamız yok. Deneysel çalışıyoruz. İddiamız, doğru iş yapmak. Bütün çaba bu.. Bir çok klibimiz var fakat kliplerde görünmüyoruz. Bir de internette dinleyenlerimizin kendilerini yapmış olduğu klipler var.

Özellikle yurt dışında çok sahne aldığınızı biliyoruz. Nasıl tepkiler alıyorsunuz ve birkaç anınızı anlatmanızı rica edelim.

Malum  olduğu üzere elektironik müzik yapıyoruz. Dinleyenin o anki durumuna göre duygularında değişiklikler oluyor. Çok farklı duygulara, hayallere, dinlerken dalanlar var. Şarkıların verdiği duygulara göre  uzun yolda keyifle dinlediklerini söyleyenler, tam bir uzun yol şarkıları diyenler var. Duygulanıp ağlayanlar var. Çok anı var, anlatsam roman olur.

Türkiye'ye nazaran özellikle batıda daha fazla ilgi görmenizi neye bağlıyorsunuz?

Biz bir medeniyetin temsilcisi olma çabasındayız. Duygularımız kimi zaman heyecanlı, kimi zaman sakin, kimi zaman coşkulu. Oysa batı elindeki hayata dair bütün malzemeyi tüketti. Yeni arayış içinde. Belki bu arayışta bizim müzikal tınılarımıza takılıyorlar, odan olabilir. Yani bir öze dönüş var.

Muhafazakar olduğunuzu biliyoruz. Yaptığınız müzik inançlarınızla çelişmiyor mu?

Güzel bir soru.:) inaçlarımla yaptığım işi asla bir birine karıştırmıyorum. Benim için öncelik, inandığım değerler. Bir amacım var, müzik sadece bir araç.

Aynı zamanda ses mühendisisiniz. Bu alanda da çalışmalarınız sürüyor mu?

Bir çok sanatçının albüm mix,mastering yaptım ve yapıyorum, kayıt studioları kuruyorum, konferans salonları ses sistemleri, stat ses sistemleri, camilerin ses sistemlerini kuruyorum ve bir çok yurt içi, yurt dışı projelerin kordinatörlügünü yapıyorum. Ta ki son nefese kadar...

Yeni albüm projeleri var mı?

Uzun bir aradan sonra yakında çıkacak olan 3 albüm arz... 2 de muhteşem klip... Yurt dışında özelikle Arap ve Fars sanatçılara yaptığım remixler..

Alanınızda şüphesiz beğendiğiniz sanatçılar da var. Yol göstericinizi ya da ilham aldığınız sanatçıyı sorsak?

Yanni, Vangelis, Jane Michel Jarre, şimdilik bu üçü :)

Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim. Çalışmalarınızda yüce yaratıcıdan başarılar dilerim.. 

insanvesanat.com

  • Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

    Yorum Bulunamadı...
    İlk yorum yapan siz olun.

    © 2015 insanvesanat.com Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.   İletişim  |   Künye  |   Reklam  |   Hukuki Şartlar  |   Gizlilik  |   Yardım

    Oscar Medya