NEW YORK`UN ÇİÇEKÇİ RESSAMI 1900'lü yıllarda bir kadın ya resim öğretmeni olabilir ya da çiçek resimleri çizebilirdi. O'Keeffe, çiçek resimleri çizdi...
17.7.2016 02:37:00 -
ÇİÇEKLERLE SALDIRAN KADIN... O'KEEFFE

"Ne yaptığın farketmez. Ben büyük bir ressam olacağım,  sen de sonunda bir kız okulunda resim dersi vereceksin." Eugene Speicher'ı ünlü yapan tek şey bu oldu. Oysa küçumsediği kadın, kendinden sonraki kadın ressamların önünü açtı, üne ve servete ulaştı.

20. yüzyılın en büyük kadın ressamı, Sanat Okulu'nda küçümseniyordu. Sonuçta 1900'lü yıllarda bir kadın ya resim öğretmeni olabilir ya da çiçek resimleri çizebilirdi. O'Keeffe, çiçek resimleri çizdi...

Chicago Sanat Enstitüsü'nden kaçarak çıkmıştı. Çıplak erkek modellerin olduğu sınıf onu fazlasıyla ürkütmüştü. Ancak bilmiyordu, sanatında cinsellik en büyük tartışma konusu olacaktı. Bir kadın çiçekler çizdi, vajina ve kadın cinselliği hep resimlerinde oldu. Eleştirildi ama umursamadı. Meşhur inek kafası tablosu Amerikalıların ne kadar dindar olduğuna bir atıf dendiğinde olduğu gibi: "Herhangi bir resme bayraktaki üç rengi boyarsanız, olur size yüce Amerikan kültürü"

Verem bir anne, alkolik bir baba ve yedi çocuklu bir aile... Georgia O'Keeffe zor şartlarda hayata başlamış zor olana yönelmişti. Sanat Eğitimi, aldığı burslar ve ödüllere rağmen zor geçiyordu. Ailesinin bozulan ekonomisi akademiden ayrılıp ticari ressamlık yapmasına sebep oldu. Kötü zamanlardı. Teksas'ta bulduğu öğretmenlik, ona korktuğu çemberin tam da ortasına hapsedilmek korkusunu yaşatıyordu, öyle olmadı.

Çöl, gizli hazineleriyle ona açıldı. Sonsuz gökyüzü,  uçsuz bucaksız alanlar, kemikler, kafa tasları... Resimleri ona heyecan vermeye başladı. Palo Duro Kanyonu'ndaki sessizlik New York'taki arkadaşına gönderdiği resimler ile bozuldu. Arkadaşı çok etkilendiği bu resimleri Galeri 291' e götürmüştü. Resimler, Alfred Stieglitz'i de etkiledi. Çöl ressamı O'Keeffe ile Stieglitz'in ilişkileri başladı. O'Keeffe'nin resimleri artık Galeri 291'de sergileniyordu ancak ressam bundan pek de hoşnut değildi. Usta bir simsar, modern bir fotoğrafçı olan Stieglitz vazgeçmedi.

I. Dünya Savaşı O'Keeffe gibi bir savaş karşıtını yormuştu. Giderek aksi, huysuz oluyordu. Savaş destekçisi bir dükkanda avazı çıktığı kadar bağırarak orduya yazılmak isteyen bir genci eğitimini tamamlaması konusunda teşvik etti. 1918'de İspanyol gribine yakalanınca New York'a döndü. Stieglitz ile aralarındaki ilişki onu sanat toplantıları içinde bulunmaya sevk ediyor, o ise eleştiriler gölgesinde resimler yapıyordu. Ünlü fotoğrafçıya verdiği pozlar tartışmalara yol açtı. Hiçbir şeyi umursamadı. Stieglitz'i bile... 

Hastalanan kocasına bakamazdı tekrar çöle kaçtı. New Mexico, O'Keeffe'nin kendi üslubunu olusturmasında etkili oldu. En bilinen eserlerini burada yaptı. 1940'a gelindiğinde ıssız bir çiftlikte çalışıyor, Stieglitz'in yardımı ile New York'ta eserleri yüksek bedellere satılıyordu.

Erotik, psikolojik,  simgesel... Resimleri bu kelimeler ile özetlendi. 1970'te Whitney Müzesi'nde düzenlenen  sergisi onun Amerika'nın en özgün ressamı olduğunu bir kez daha gösterdi. Uzun yaşadı. Çiçeklerin dilini öğrenmişti. Kalla zambakları ve diğer çiçekleri tualde devleştiren Georgia O'Keeffe, 1986'da öldüğünde herkes bu ilginç çiçek ressamını tanıyordu. Ama onun çiçeklerinden çok simgeleri konuşuldu oysa o sadece çiçekleri gördüğü gibi göstermek istemişti: "Eğer bir çiçeği tıpkı göründüğü gibi resmetseydim, hiç kimse benim çiçekte gördüklerimi göremezdi, çünkü küçük olan çiçeği küçük olarak resmetmiş olurdum. O yüzden kendi kendime dedim ki: Ben kendi gördüğümü resmedeyim, çiçeğin bana ne ifade ettiğini. Ama büyük biçimde resmedeyim ki onu incelemek için zaman ayıranlar şaşkınlığa düşsünler. Bu şekilde çok meşgul New Yorklular'ın bile benim çiçeklerde gördüğümü görmek icin zaman ayırmalarını sağlarım."

insanvesanat.com

Fadime Türkölmez    

  • Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

    Yorum Bulunamadı...
    İlk yorum yapan siz olun.

    © 2015 insanvesanat.com Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.   İletişim  |   Künye  |   Reklam  |   Hukuki Şartlar  |   Gizlilik  |   Yardım

    Oscar Medya