OSMANLI PİLOTLARI KANADA`DA Osmanlı savaş pilotlarının verdiği mücadele, Kanada Savaş Müzesi’nin açtığı "Ölümcül Semalar – Hava Savaşları 1914 – 1918" isimli sergide sergileniyor.
11.6.2016
OSMANLI PİLOTLARI KANADA`DA

Hava savaşlarının en kanlılarından birinin yaşandığı 1914-1918 döneminde Osmanlı pilotlarının verdiği mücadele,Kanada'da açılan bir sergide sergilenmeye başlandı.

Kanada'nın başkenti Ottawa'da Kanada Savaş Müzesi'nde açılan "Ölümcül Semalar - Hava Savaşları 1914 - 1918" isimli serge, ilk kez Osmanlı pilotlarına ait bir bölümle açıldı. Kanada'nın, anılan dönemdeki hava savaş gücünü anlatmak üzere açılan sergiye, Türkiye'den Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı destek verdi.

Serginin açılış konuşmasını yapan Kanada Savaş Müzesi Genel Müdürü Stephen Quick, büyükelçilik aracılığıyla Türkiye'ye sergiye verdiği katkılardan ve özellikle Osmanlı pilot üniformasının sergilenmek üzere müzeye verilmesinden ötürü teşekkür etti. "Deadly Skies - Air War 1914-1918(Ölümcül Semalar - Hava Savaşları 1914 - 1918)" sergisi 29 Ocak 2017 tarihine kadar açık kalacak.

Türkiye'nin Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal ve Ottawa Askeri Ataşesi Hava Pilot Kurmay Albay Ersin Özkan'ın da açılışına katıldığı sergide, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdan Yüzbaşı Fazıl'ın yeniden hazırlanan üniforması yer alıyor.

Yüzbaşı Fazıl'ın üniforması, serginin girişinde, aynı dönemde Kanadalı pilotların giydiği üniforma ve Birinci Dünya Savaşı Hava Muharebelerini konu alan yağlıboya tablo ile birlikte sergileniyor. Hava savaşları tarihine Büyük Fazıl Efsanesi olarak geçen Yüzbaşı Fazıl'ın elbisesi ve hikayesi, sergide büyük ilgi görüyor.

Sergide, Birinci Dünya Savaşı'nda yer almış havacıların hikayeleri, her yaş grubuna hitap edecek biçimde çizgi roman ve grafik tasarım tarzında sunuluyor.

© 2015 insanvesanat.com Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.   İletişim  |   Künye  |   Reklam  |   Hukuki Şartlar  |   Gizlilik  |   Yardım

Oscar Medya