SURİYELİ MÜZİSYENLER ORKESTRASI CAZ FESTİVALİNDE 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında Damon Albarn ile dünyanın farklı ülkelerine dağılmış 50 kişilik Suriyeli Müzisyenler Orkestrası dinleyicilerle buluşacak.
22.6.2016
SURİYELİ MÜZİSYENLER ORKESTRASI CAZ FESTİVALİNDE

23. İstanbul Caz Festivali kapsamında Damon Albarn ile dünyanın farklı ülkelerine dağılmış 50 kişilik Suriyeli Müzisyenler Orkestrası dinleyicilerle buluşacak.

İKSV'den yapılan açıklamaya göre festival, 27 Haziran'da saat 21.30'da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde başlayacak. Akasya sponsorluğunda gerçekleşecek konserde, Damon Albarn, üyeleri dünyanın farklı ülkelerine dağılmış 50 kişilik Suriyeli Müzisyenler Orkestrası ile beraber dinleyicilerle buluşacak. Festivalde Rachid Taha, Julia Holter, Baaba Maal, Bassekou Kouyate gibi isimlerinin yanı sıra Türkiye'den de sanatçılar sahnede olacak.

Festivalin bu en kapsayıcı konserinde İKSV, Vehbi Koç Vakfı ve Sabancı Vakfı'nın desteğiyle gerçekleşen özel bir işbirliğiyle izleyiciler arasında Türkiye'de yaşayan Suriyeli mültecilerin de yer alması sağlanacak. Yaklaşık 300 mültecinin konsere katılımının sağlanması hedefleniyor. Ayrıca UNICEF Türkiye Milli Komitesi Suriyeli çocukların eğitimi ve desteklenmesi için yapılan çalışmalarla ilgili bilgi vermek üzere konser alanında bulunacak.

Damon Albarn ile ilk kez 2008'de Şam Opera Evi'nde birlikte çalan İssam Rafea önderliğindeki Suriyeli Müzisyenler Orkestrası, Gorillaz'ın Plastic Beach albümünde yer alan ‘White Flag' parçasında da Damon Alborn'la iş birliğini sürdürdü. Ekip, Suriye ve Lübnan'ı da kapsayan turnesinde de Gorillaz'a eşlik etti. Damon Albarn, Suriye'de yaşanan olaylar sebebiyle ülkelerini terketmek zorunda kalan Suriyeli müzisyenleri, 14-18 NOW başlıklı projenin bir parçası olarak yeniden bir araya getirdi. Gorillaz ve The Good, The Bad and The Queen projeleri de dahil olmak üzere Damon Albarn ile 20 seneyi aşkın süredir beraber çalışan Mike Smith, bu projenin de müzik direktörülüğünü üstleniyor.

© 2015 insanvesanat.com Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.   İletişim  |   Künye  |   Reklam  |   Hukuki Şartlar  |   Gizlilik  |   Yardım

Oscar Medya